Cięcie grubych blach – najlepsze metody cz.2

W tym wpisie kontynuujemy nasz poprzedni artykuł, który dotyczył metod cięcia grubych blach. Tym razem skupimy się na cięciu plazmowym i za pomocą wody.

Cięcie plazmowe

Jest to jeden z najlepszych sposobów na cięcie miękkich blach, bowiem oferuje bardzo zadowalającą szybkość niż omawiane wcześniej sposoby. Niemniej jednak można by tutaj dyskutować nad jakością krawędzi, które takie cięcie pozostawia, bowiem muszą one zostać jeszcze później poddane odpowiedniej obróbce.

Najlepsza grubość blachy, która pozwala uzyskiwać najbardziej optymalne efekty cięcia wynosi od 6 do 40 mm. Jeśli mamy do czynienia z niezwykle cienką lub zbyt grubą blachą, to wtedy jakość krawędzi ulega znaczącemu pogorszeniu.

Sprzęt do cięcia plazmowego jest droższy od tego, który stosuje się w przypadku cięcia tlenowego. Tutaj bowiem w skład zestawu wchodzi źródło prądu, specjalna chłodnica wodna, regulator do gazu, przewody oraz węże.

Cięcie za pomocą strumienia wody

W tym przypadku nie można narzekać na cięcie, ponieważ jest ono zdecydowanie równe i dokładne. Woda jest w tym wypadku naprawdę dobrym wyjściem, tym bardziej, że nieraz dokładność i precyzyjność cięcia potrafi przebić to wykonywane laserem, a więc jest bardzo dobrze.

Największą zaletą tego typu cięcia jest fakt, że nie jest tutaj istotna grubość blachy, jak to ma miejsce w przypadku poprzednio przedstawianych metod cięcia. W praktyce wygląda to jednak tak, że taka górna granica to 200 mm, więc i tak jest to niemało.

Wadą tego rozwiązania są jedynie koszty, które przeważnie są wyższe niż w przypadku kupowania osprzętu do cięcia plazmowego.