O wadach i zaletach cięcia laserem

Słyszy się, że obróbka laserowa jest jedną z najlepszych metod co cięcia metalu. Czy jednak rzeczywiście tak jest i laser jest taki świetny? Poniżej przedstawiamy wady i zalety tego typu rozwiązania, które jest niewątpliwie mocno popularne.

Zalety i cięcia laserem

Warto zaznaczyć, że elementy wycinane laserem są gotowe do montażu w zasadzie już po zakończeniu fazy cięcia. Są one bowiem bardzo dobrze obrobione i to jest jedna z największych zalet lasera. Dzieje się tak głównie dlatego, że wysoka temperatura jest skupiona w małej wiązce i nie powoduje nagrzewanie się zbytnio materiału, który jest cięty.

Na pewno na plus lasera działa również to, że nie zużywa się mu głowica tnąca. Nie ma ona bowiem w żaden sposób bezpośredniego styku z metalem. Laser jest maszyną, którą stosunkowo łatwo zaprogramować operatorowi i jak najlepiej rozplanować wycinanie wszystkich elementów, dzięki czemu jest możliwe jak najlepsze wykorzystanie powierzchni arkusza.

Wady lasera

Co prawda nie ma ich wiele, jednak dla niektórych będą one mocno istotne. Pierwszym z nich jest oczywiście cena zakupu samego urządzenia, które kosztuje niebagatelne pieniądze, o ile zależy nam na naprawdę wysokiej jakości i bezawaryjności.

Są też pewne ograniczenia co do grubości ciętego materiału i te należy brać pod uwagę, kiedy zamierasz kupić jedno z takich urządzeń. W przeciwnym razie może się okazać, że wydałeś kilkadziesiąt tysięcy złotych na maszynę, która nie jest w stanie zrobić tego, co oczekujesz.

Przeanalizuj wszystkie opcje

Zakup lasera niewątpliwie jest bardzo poważnym krokiem, dlatego tez postaraj się dowiedzieć maksymalnie dużo o urządzeniach, które spełniają Twoje wymagania i zastanów się dokładnie, czego konkretnie będziesz potrzebował.