Planowanie produkcji w małej firmie – jaki program wybrać?

Wydajność pracy jest podstawą działania każdej firmy produkcyjnej. Osiągnięcie jej nie jest jednak proste. Wymaga dostępu do kompleksowych danych na temat produkcji, umiejętnej ich analizy i dostosowania planu względem uzyskanych informacji.

Planowanie produkcji kiedyś odbywało się w głowie zarządcy, później na kartce papieru, a na końcu w tabelce, w programie Excel. Dzisiaj jednak możliwości są o wiele większe. Jednocześnie wymagają znacznie mniej wysiłku. Planowanie produkcji przy użyciu dedykowanego oprogramowania komputerowego pozwala wprowadzić zakład pracy na całkiem nowy poziom. Zarówno jeśli chodzi o tempo pracy, jej wydajność, jak i jakość.

Oprogramowanie do planowania produkcji – czemu właściwie służy?

Planowanie produkcji za pomocą programu jest możliwe dzięki rozwojowi technologii. Zarządca nie musi samodzielnie gromadzić danych i zestawiać ich ze sobą. Wyręcza go w tym inteligentny system.

Dzięki temu osoba zarządzająca halą produkcyjną oszczędza mnóstwo czasu, który może wykorzystać na bardziej wydajne delegowanie pracowników do obowiązków. Program do planowania produkcji pozwala zminimalizować straty i wykorzystać dostępne zasoby w największym stopniu, jaki tylko jest możliwy. Jakie funkcje oprogramowania są szczególnie istotne?

Jakie funkcje powinien posiadać program do planowania produkcji?

Każdy program do planowania produkcji posiada system, który gromadzi dane i zestawia je z wytycznymi. Jest to jednak zaledwie minimum funkcji, jakie może pełnić. Zaawansowane technologicznie oprogramowanie pozwala również szybko i przystępnie przekazywać polecenia i informacje pracownikom niższego szczebla.

Program do zarządzania produkcją powinien również umożliwiać kontrolowanie systemu zdalnie – bez konieczności fizycznej obecności na hali produkcyjnej.

Planowanie produkcji w małej firmie – jak wpływ na specyfikę pracy ma rozmiar zakładu?

Chaos na hali produkcyjnej – wbrew pozorom – jest również problemem małych firm. Co więcej, jego konsekwencje mogą być o wiele poważniejsze, niż w przypadku dużego zakładu pracy.

Mała firma dysponuje stosunkowo niewielkimi zasobami. W związku z tym zachodzi jeszcze wyraźniejsza konieczność wydajnego ich wykorzystania. Nie jest to możliwe bez szczegółowej analizy danych, którą jest w stanie zapewnić wyłącznie dedykowane oprogramowanie.

Planowanie produkcji pozwala odzyskać kontrolę, zwiększyć wydajność, ograniczyć straty i uczyć się na błędach.

Czym różnią się programy do zarządzania produkcją dostępne na rynku?

Oferta programów do planowania produkcji, którą możemy spotkać na rynku jest zróżnicowana. Główne różnice obejmują przede wszystkim na dostępność do mniejszych narzędzi i zakres funkcji oprogramowania.

Naturalnie najlepszym wyborem będzie taki program, który daje nam jak najwięcej możliwości. Musi więc posiadać funkcje wykraczające poza ogólnie przyjęty standard. Przykładem takiego oprogramowania może być system Prodio, który w ostatnim czasie cieszy się rosnącą popularnością:

https://getprodio.com/pl/planowanie-produkcji/

Planowanie produkcji z Prodio – uniwersalny program do zarządzania

Wśród programów dostępnych na rynku, Prodio jest jednym z najbardziej kompleksowych i funkcjonalnych rozwiązań. Pozwala on naturalnie na gromadzenie i analizowanie danych. Ponadto, umożliwia kontrolę zdalną – za pośrednictwem chociażby smartfona.

Prodio tworzy również obszerną historię pracy i wydajności, dzięki czemu możliwe jest przeanalizowanie statystyk na temat zakładu pracy, obejmujących nawet długi okres czasu – jak kwartał czy też całe pół roku. Pozwala to zweryfikować skuteczność wprowadzanych zmian i zoptymalizować je.