Wykrojniki do blach – ogólna charakterystyka

Obecnie wykrojniki do blach są bardzo często używane podczas procesów produkcyjnych różnych części i elementów metalowych w fabrykach. Poprzez zastosowanie tego typu narzędzi, można liczyć na uzyskanie płaskich detali, które są odwzorowaniem matryc wykrojnika.

Wykrojniki – jedno i wielozabiegowe

Taki podział wykrojników bierze się z różnych typów budowy tych narzędzi. Za pomocą wykrojników jednozabiegowych cięcie jest wykonywane jako jedna, wydzielona operacja, którą prowadzi się przy pomocy osobnego oprzyrządowania pracującego na innym stanowisku. Tego typu wykrojniki nie mają zbyt skomplikowanej konstrukcji, a koszt ich zakupu nie jest przesadnie wysoki.

Wykrojniki wielozabiegowe łączą kilka różnych zabiegów kształtowania w jedną operację, którą realizuje się przy pomocy jednego, ale długiego przyrządu. Tutaj należy brać pod uwagę ich wyższą cenę, niemniej jednak w zamian otrzymujesz znacznie większą wydajność niż w przypadku wykrojników jednozabiegowych.

Kto może obsługiwać wykrojniki?

Tak naprawdę pracownik wykrojnika nie musi posiadać żadnych specjalnych kwalifikacji. Musi być tylko wcześniej przyuczony do wykonywania pracy na tym stanowisku oraz przejść stosowne szkolenie BHP.

Wytwarzanie wykrojników

Za produkcję tego typu narzędzi odpowiadają profesjonalne zakłady narzędziowe, które posiadają całe zaplecze technologiczne, aby tego typu operacje realizować. Pracownicy tego typu zakładu koniecznie muszą być ślusarzami, którzy znają się na wytwarzaniu i obróbce narzędzi.