Cięcie grubych blach – najlepsze metody cz.1

Nie brakuje sposobów na to, aby ciąć grubą blachę z miękkiej stali, jedne są mocno zautomatyzowane, inne już niestety nie. Jest też wiele metod droższych lub tańszych, które można stosować w przypadku różnych rodzajów blach. Poniżej przedstawiamy Ci najbardziej popularne metody cięcia blach.

Cięcie tlenowe

W tym wypadku cięcie odbywa się poprzez palnik tlenowy lub gazowy i jest to jeden z najstarszych sposobów na cięcie miękkiej stali. Nie jest to proces specjalnie skomplikowany, a i materiały do jego wykonania nie są szczególnie drogie.

Palnik tlenowy jest w stanie ciąć naprawdę grube blachy, a jego największym ograniczeniem jest oczywiście ilość dostarczanego tlenu. Co więcej, były przypadki, że tego typu palniki przecinały blachy o grubościach ponad 900 mm, co jest niezłym wyczynem.

Wiele zależy również od samego ustawienia palnika, bowiem tylko wtedy,  kiedy jest on ustawiony w sposób prawidłowy może zapewnić równą i prostopadłą płaszczyznę cięcia. W przypadku tego typu cięcia na dole blachy pozostaje nieco żużlu, za to górna krawędź jest lekko zaokrąglona.

Najlepiej cięcie tlenowe stosować na blachach, które mają powyżej 25 mm grubości. Warto tutaj również wspomnieć, że w przypadku cięcia tlenowego jest możliwa praca z wieloma palnikami jednocześnie, co może skutecznie zwiększać wydajność produkcyjną.

Cięcie laserowe

Laser idealnie nadaje się do cięcia miękkiej stali o grubościach do 30 mm. Niestety powyżej tych rozmiarów będzie bardzo ciężko ciąć i w dużej mierze zależy to wtedy od jak najlepszej jakości materiałów.

Niestety w przypadku tego cięcia na pewno zawiedzeni będą Ci, którym zależy na szybkości, bowiem ten proces do takich nie należy. Cięcie laserem można porównać niejako do przepalania, ponieważ wykorzystuje się tutaj niezwykle wysoką temperaturę, która jest skupiona w wiązce lasera. Z tego powodu prędkość cięcia jest w dużej mierze ograniczona od reakcji zachodzących pomiędzy żelazem i tlenem, które biorą udział w całym procesie.